pediatrična
klinika

V sklopu študijskega programa Fakultete za dizajn smo študenti, s strani Pediatrične klinike Ljubljana dobili prošnjo za izdelavo idejnih predlog za praktične rešitve in popestritev njihovih prostorov. Šlo je za delo v skupinah, vsaka od članic naše skupine je dobila svoj prostor klinike da ga opremi; izbrala sem čakalnico. Pritegnilo me je to, da so čakalnice same po sebi en živ dolgčas, ob enem se pa tam stalno nekaj dogaja..
Izziv: najti rešitev za zabavo malih pacientov in poskrbeti za nemoteno gibanje osebja in ostalih skozi prostor
Čakalnica je sestavljena iz dveh delov. Pri prvem delu gre za prehodno sobo, zato so na tleh uporabljene podloge z motivom pack, ki označujejo točke za igranje. S tem dosežemo, da se otroci držijo na določenem mestu in ne ovirajo gibanja ostalih.

Na stenah je magnetna tabla v obliki trave, gor so nameščena debla in krošnje dreves v istem materialu. Ideja je, da bi otroci z magnetnimi kosi ustvarjali sceno, ob enem pa bi se držali pri strani, kar je še en način reševanja problema gibanja in animacije otrok.
Iz čakalnice vstopimo v igralnico. Razdelila sem jo na dva dela; levi del (pri oknih) je namenjen starejšim otrokom, kjer lahko pišejo nalogo. Mize so nastavljene višje, motiv drevesa sem uporabila kot iztočnico za knjižne police. Desni del (pri vratih) je namenjen mlajšim otrokom; na mizah so večje miselne igre, kar jih zamoti in umiri.
Stoli (inspiracija: pločevinke barve), so načrtovani tako, da obrnjeni služijo kot koši za shranjevanje igrač. Ročaj »kantice« predstavlja naslonjalo stola. Omogoča hitro prestavljanje stola po prostoru; majhni otroci ga lahko uporabljajo pri lovljenju ravnotežja stoje.

Oba dela sta zasnovana tako, da ponujata veliko animacije za bolne otroke. To jim pomaga, da se mentalno zamotijo in lažje prenašajo že tako stresno situacijo.
Še enkrat želim poudariti, da je to le moj prispevek h skupinskemu delu; skupaj smo razvijale ideje, sodelovale pri zgodbi in rdeči niti končnega projekta.